czwartek, 16 sierpnia 2012

Tiergarten.

Tiergarten ulokowany jest w samym centrum stolicy Niemiec zaraz za Bramą Brandenburską, można by go więc uznać za berliński odpowiednik Central Parku. ;) Kiedyś był to teren polowań książęcych, obecnie to największy park Berlina i jest naprawdę rozległy - dlatego w zeszłą sobotę udało mi się zobaczyć tylko jego północną część. Nieźle się też nachodziłam, więc polecam wszystkim chcącym odwiedzić Tiergarten wypożyczenie roweru.

Zaczęłam spacer od strony Charlottenburga, czyli niezgodnie z powszechnie obowiązującym turystycznym trendem, i było to niezapomniane przeżycie. ;) Park nie ma w tej części wielu atrakcji - same malunki na drzewach i place zabaw...
... ale za to człowiek wędruje po nim w towarzystwie. Kogo? Myszy. Jest ich tam naprawdę mnóstwo i co chwila słyszy się znaczący szelest liści. ;)))
Dokoła Tiergarten znajduje się wiele sławnych budynków, jak na przykład Akademie der Kunste czy Bellevue (czyli siedziba prezydenta Niemiec).
Jest też monumentalny pomnik Bismarcka...
... a także pomniejsze atrakcje. Na przykład szczelnie chronione tyły siedziby prezydenta...
... interesujące drogowskazy i oznakowania...
... aleje poszczególnych gatunków drzew...
... oraz liczne pomniki i tablice pamiątkowe.
Na skraju Tiergarten znajduje się też jeden z pomników-świadectw trudnej historii Berlina. Jest to Sowjetishes Ehrenmal, czyli Pomnik Żołnierzy Radzieckich. Podobno zbudowany został z gruzów z Kancelarii Rzeszy, a dwa czołgi, które są jego częścią, miały jako pierwsze wjechać do Berlina.
Obecnie obserwuje się duży rozdźwięk w stosunku turystów do tego monumentu. Rosjanie odnoszą się do niego z nabożną czcią, Rosjanki fotografują się na jego tle z każdej strony, by móc umieścić zdjęcie na vkontakte.ru, obie płcie zostawiają drobne monety na płycie upamiętniającej poległych...
... a pozostali... wspinają się na czołgi i armaty i robią sobie pamiątkowe prześmiewcze fotki. 


Translation/Übersetzung 

A few photos from a walk in the north part of Tiergarten.

Ein Paar Fotos aus Spaziergang in Tiergarten.