czwartek, 30 sierpnia 2012

Lange Nacht der Museen - Humboldt Box.

Następnym moim przystankiem był Humboldt Box, czyli śmieszna budka, która stoi w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się Zamek Berliński (Berliner Schloss) pełniący funkcję siedziby Hohenzollernów. Po wojnie komuniści zdecydowali o wyburzeniu tego, co pozostało z niego po bombardowaniach drugiej wojny światowej - reprezentował siły niezgodne ideologicznie. W jego miejscu powstał Palast der Republik, gdzie mieścił się Parlament NRD. Po zjednoczeniu Niemiec, dzieło komunistów zostało zrównane z ziemią, a obecnie trwa zbieranie funduszy na postawienie budynku z odtworzoną fasada siedziby królewskiej, w którego wnętrzu znajdowałyby się muzea i pomieszczenia uniwersyteckie.

Humboldt Box z zewnątrz.
Zwiedzanie rozpoczyna się od poznania historii Berliner Schloss.
Można podziwiać też piękną makietę dawnego centrum - na pierwszym planie pałac, w tle Berliner Dom.
Jak już wspomniałam zbierane są datki na odbudowę pałacu. Poniżej automat przyjmujący pieniądze i wydający zaświadczenie o wsparciu zbiórki, które wykorzystuje się przy składaniu zeznania podatkowego w niemieckiej skarbówce. :)
Następnie przechodzi się na drugie piętro, gdzie prezentowane są wybrane przedmioty z kolekcji, która w przyszłości będzie eksponowana w budynku. Dotyczy ona sztuki azjatyckiej.
W pewnym miejscu po przejściu po podłodze pojawiała się mapa świata. :)
Spodobał mi się cień rzucany przez te książki i wytłumaczenie pisma obrazkowego na ścianie.
Ile jesteś w stanie dostrzec żab trójwymiarowych? ;)
Znalazło się też miejsce na wystawę dotycząca problemów współczesnego świata. Poniżej interaktywna piramida demograficzna.
W Humboldt Box znajduje się również niewielka (ale za to nowoczesna) biblioteka.
Miałam też przyjemność zobaczyć tymczasową wystawę na temat historii aparatów i przyrządów optycznych umożliwiających robienie oraz oglądanie zdjęć w 3D.
Była też możliwość zakupienia sobie pamiątek. Cieszyły się one niezwykłą popularnością pośród mężczyzn - przyjrzyjcie się dokładnie. ;)
Na ostatnim piętrze Humboldt Box znajduje się restauracja, a w niej taki oto interesujący kielich...
... ale najciekawsze tam są widoki, które można podziwiać z tarasu widokowego - Unter den Linden, Berliner Dom, Altes Museum oraz Fernsehturm i Rotes Rathaus.


Translation/Übersetzung

I visited Humboldt Box in Berlin.

Ich habe Humboldt Box in Berlin besichtigt.