poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Regierungsviertel.

Dzielnica rządowa to - z wyjątkiem Reichstagu - nowoczesne budynki wybudowane po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu stolicy do Berlina. Nie ma tam szczególnie nic interesującego - oprócz małej ciekawostki dla Polaków, o czym później ;) - ale jeśli już się jest w okolicach w Reichstagu, to można odbyć tutaj krótki spacer.

Ale zaczniemy od metra - świetna jest stacja "Branderburger Tor" z wielkoformatowymi fotografiami opowiadającymi o historii muru berlińskiego. Na niej należy się przesiąść....
... żeby dojechać do stacji "Bundestag". Niestety, ona nie jest taka ładna i na dodatek wydaje się niedokończona.
Po wyjściu z tunelu pierwsze, co rzuca się w oczy, to Bundeskanzleramt, czyli siedziba kanclerza. Berlińczycy (znani z tego, że wielu budynkom nadają własne nazwy - kiedyś powstanie o tym notka, obiecuję!) nazywają go... pralką! :)
Kanzleramt w odbiciu.
Reichstag...
... i Platz der Republik przed nim. To właśnie tu kiedyś stała Siegessäule, a po wojnie plac stał się sceną dla wielu manifestacji na rzecz zjednoczenia Niemiec i... koncertu Michalela Jacksona. xD Czarna wieża, którą widać w tle na pierwszym zdjęciu to dzwonnica, a na drugim - kolejny widok na Bundeskanzleramt.
Na tyłach Reichstagu znajduje się ciekawostka szczególnie ważna dla Polaków - fragment muru ze stoczni Gdańskiej upamiętniający ważną rolę Solidarności w zjednoczeniu Niemiec.
Zaraz za Reichstagiem przebiegała też dawniej granica wyznaczana przez mur berliński...
... dlatego w okolicy znajduje się kilka białych krzyży upamiętniających osoby, które zginęły w trakcie próby przeforsowania muru. Szczególnej symboliki dodaje temu miejscu fakt, że w tle widać most łączący dwa rządowe budynki na przeciwnych brzegach Szprewy w miejscu przebiegu dawnej granicy.
Miejsce to nazywa się "Spreebogen", czyli "zakole Szprewy", i jest dość popularne pośród statków turystycznych.
Widok na Reichstag znad Szprewy...
... oraz na wspomniany już most z dołu.
Inny rządowy budynek widziany podczas spaceru po moście.
A na koniec - widok na Berlin Hauptbahnhof, czyli Dworzec Główny w Berlinie. To właśnie tam  pierwszego sierpnia postawiłam po raz pierwszy stopę na berlińskiej ziemi. ;)


Translation/Übersetzung

A few photos from a walk in Regierungsviertel in Berlin.

Ein Paar Fotos aus Regierungsviertel in Berlin.