piątek, 12 października 2012

Tag der Deutschen Einheit - Riesenflohmarkt, Fest am Brandenburger Tor und Tag der offenen Tür in Ministergärten.

3 października to niemieckie święto narodowe - Dzień Zjednoczenia Niemiec - upamiętniające włącznie NRD do RFN. Z tej okazji organizowane są różne imprezy - w Berlinie był to na przykład Riesenflohmarkt, Dzień Otwarty Ogrodów Ministerialnych oraz festyn pod Bramą Brandenburską (a właściwie na Strasse des 17. Juni - od Bramy Brandenburskiej do Kolumny Zwycięstwa). We wszystkich tych wydarzeniach miałam przyjemność brać udział. :)

Riesenflohmarkt przy Ostbahnhofie. Było tam tyle ludzi, że ciężko było coś wygrzebać, ale udało mi się znaleźć "Koralinę" Gaimana w oryginale. :)
A to już festyn pod Bramą Brandenburską i główna scena.
 Na czas czterodniowego festynu na Strasse des 17. Juni ustawiono Diabelski Młyn.
 Oczywiście, nie mogłam sobie odmówić przyjemności przejażdżki nim i podziwiania pięknych widoków. :) Poniżej trzy zdjęcia z widokiem na teren festynu i Wieżę Telewizyjną zrobione z różnych wysokości,
 Na pierwszym planie urządzenie do skoku na bungee, w tle Kolumna Zwycięstwa.
 Kulturforum i wieża z kurantem w Dzielnicy Rządowej.
 Urządzenie do skakania dla dzieci na wprost przed ogrodzonym terenem Pomnika Żołnierzy Radzieckich. To się nazywa chichot historii. ;)
 Kataryniarze!
 Oczywiście, festyn nie byłby festynem bez tutki orzeszków ziemnych prażonych w cukrze. :)
A tutaj już prezentacje poszczególnych landów podczas Dni Otwartych Ogrodów Ministerialnych.
 Największą atrakcją jest co roku możliwość wejścia na taras widokowy na dachu budynku, gdzie mieści się przedstawicielstwo landu Rheinland-Pfalz (Nadrenii-Palatynatu). Tak wyglądają Ogrody Ministerialne widziane stamtąd...
 No i jeszcze widok na Wieżę Telewizyjną z boiskiem na pierwszym planie. ;)
 A na koniec - absolutny hit, czyli piwniczka z winami ulokowana obok toalet w budynku należącym do Nadrenii-Palatynatu. :)))


Translation

On the 3rd of October I took part in Berlin celebrations of Tag der Deutschen Einheit. Firstly I went to the Riesenflohmarkt next to Ostbahnhof, which was very crowded but I magaed to by "Coraline" by Gaiman in English. Then I went to the festival at the Brandenburg Gate and bought a ride on the ferris wheel I found there. At last I visited building, where offices of Rheinland-Pfalz are located to see the view from a roof tarrace there.