poniedziałek, 10 czerwca 2013

TOP 10 - atrakcje dla dzieci i młodzieży w Niemczech.

Oto kolejny post sponsorowany przez Klub Polki na Obczyźnie. Tym razem piszemy o atrakcjach dla dzieci w naszych miastach lub krajach. Jako że ja nie posiadam jeszcze potomstwa (i raczej się na to nie zanosi w najbliższym czasie ;) ), to postanowiłam przedstawić Wam miejsca w Niemczech, w których byłam osobiście podczas moich wycieczek - czyli takie, w których wizyta sprawi przyjemność i najmłodszym, i tym trochę starszym. ;) Zaczynamy od północy kraju i zmierzamy powoli na południe - po kliknięciu na nazwę miejsca przeniesiecie się do posta z relacją stamtąd, a w tekście znajdują się odnośniki do ich oficjalnych stron internetowych. :)

1. Miniatur Wunderland, Hamburg.
Największa miniatura kolejowa na świecie z pewnością zachwyci dzieciaki. Dorośli też będą mieli sporo frajdy, tylko polecam udanie się tam we wczesnych godzinach porannych, żeby uniknąć tłoku oraz stania w kolejce. No i koniecznie poproście o ulotkę w polskiej wersji językowej - dawno się tak nie uśmiałam. ;)

2. Klimahaus, Bremerhaven.
Bezapelacyjnie jest to najlepsza placówka muzealna w Niemczech - o ile można to miejsce w ogóle tak nazwać. Pod jednym dachem znajduje się tu nie tylko wystawa na temat czterech żywiołów występujących w przyrodzie, zmian klimatycznych, ale także można rozpocząć stąd... podróż dookoła świata. Odwiedzając miejscowości leżące na tej samej długość geograficznej co Bremerhaven, zwiedzimy wszystkie strefy klimatyczne i dowiemy się wiele o życiu zamieszkujących je ludzi. Niesamowita sprawa!

3. Zoo am Meer, Bremerhaven.
Niewielki ogród zoologiczny ulokowany na brzegu morza, w którym głównie można podziwiać zwierzęta morskie. Wielki plus za możliwość wypożyczenia parasola w kasie (w tym rejonie Niemiec często pada ;) ) oraz za to, że wszystkie zwierzęta znajdują się na swoich wybiegach, a nie chowają nie wiadomo gdzie, jak to często ma miejsce w innych zoo. No i wisienką na torcie są urocze tabliczki z wszelkimi zakazami, nakazami i informacjami. :)

4. Universum, Brema.
Universum to takie niemieckie Centrum Nauki Kopernik, czyli można tam przeprowadzić mnóstwo eksperymentów i sporo dowiedzieć się o Ziemi i zmysłach człowieka. Polecam szczególne rodzicom, których pociechy ciągle pytajają: "A dlaczego...?". Tam można znaleźć odpowiedzi na prawie wszystkie pytania tego typu. ;)

Jedno z fajniejszych muzeów w stolicy Niemiec. Zapoznacie się tutaj z historią komputerów i gier komputerowych, ale co najważniejsze zagracie też w historyczne gry, a nawet... porozmawiacie z komputerem. Świetna zabawa dla całej rodziny murowana! :)


6. Museum für Naturkunde, Berlin.

W Muzeum Historii Naturalnej można zobaczyć największy zrekonstruowany szkielet dinozaura na świecie. Można obejrzeć przeróżne minerały. Można zwiedzić salę z preparatami mokrymi. Można dowiedzieć się coś niecoś o aktywności sejsmicznej Ziemi. Jednym słowem, naprawdę warto.  A jeśli komuś nie po drodze do Berlina, to we Frankfurcie nad Menem jest podobna placówka. ;)

7. Sklep Haribo, Bonn.
Raj na ziemi dla małych i dużych fanów tej niemieckiej firmy produkującej żelki. Dostaniemy tu nie tylko nasze ulubione w trochę niższej niż normalna cenie, ale także mnóstwo niespotykanych zazwyczaj smaków, nie wspominając już o gadżetach ze słynnymi miśkami. Ale zabieracie tu swoje dzieciaki na własną odpowiedzialność - jeśli nie będą chciały już opuścić tego wspaniałego miejsca, pretensji proszę nie kierować do mnie. ;)

8. Weinachtsmuseum, Rothenburg ob der Tauber.
W niewielkiej miejscowości (za to bardzo malowniczej) w uroczej Frankonii (gorąco polecam ten region Niemiec na urlop, prawdopodobnie nie ma w tym kraju piękniejszego miejsca! :) ) znajduje się niewielkie Muzeum Świąt Bożego Narodzenia połączone jednocześnie ze wspaniałym sklepem z ozdobami bożonarodzeniowymi. Placówka otwarta jest cały rok, więc nawet w środku upalnego lipca możecie się przenieść w grudniową mroźną atmosferę. :)


9. BMW Museum, Monachium. 
Tym razem coś dla chłopców - tych małych i tych dużych. ;) W muzeum można zapoznać się z historią tej marki samochodów, ale kobiety, nie martwcie się! Jest ono świetnie przygotowane oraz interaktywne - dzięki temu robi wrażenie nawet na takich laikach jak ja. ;) A jeśli kogoś bardziej interesuje Porsche lub Mercedes Benz, to zapraszam do Stuttgartu, gdzie te firmy również mają swoje muzea. :)

10. Mainau, Konstancja.
O tym jeszcze nie było na blogu, bo wczoraj dopiero wróciłam z wycieczki w tamte rejony, ale Mainau, czyli Wyspa Kwiatów ulokowana na Jeziorze Bodeńskim, jest zdecydowanie warta odwiedzenia [Aktualizacja: post jest już na blogu, po kliknięciu na tytuł zostaniecie do niego przeniesieni]. Świetne miejsce na spacer całą rodziną, ze szczególnym uwzględnieniem Schmetterlinghaus, czyli budynku, w którym zwiedzający mogą przechadzać się pośród przeróżnych motyli latających im nad głowami czy nawet siadających im na stopach. Świetna sprawa! :)